Goran Bregović i jego polskie epizody

Goran Bregović i jego polskie epizody

Goran Bregović to muzyk i kompozytor serbsko-chorwackiego pochodzenia. W latach 70-tych i 80-tych był liderem i autorem muzyki zespołu rockowego Bijelo Dugme. W Polsce pojawił się w latach 90-tych, a stał się popularny i rozpoznawalny dzięki utworowi „Kalashnikov”.

Poniżej nagranie z występu Bregovicia w Poznaniu w 1997 roku.

Muzyk nagrał wspólną płytę z polską wokalistką Kayah, którą wydano w 1999 roku. Wśród najpopularniejszych utworów na tym krążku znalazły się „Prawy do lewego” (Nagroda Muzyczna Fryderyk w trzech kategoriach: wokalistka roku, album roku pop oraz wideoklip roku), a także „Śpij kochanie śpij”.

Album Kayah i Bregović sprzedał się w nakładzie ponad 700 tys. egzemplarzy w Polsce, odnosząc – jak na tamten okres czasu – ogromny sukces na krajowym rynku muzycznym, w związku z tym wydano go także w 11 innych krajach europejskich.

Goran Bregović podjął współpracę muzyczną również z Krzysztofem Krawczykiem, czego owocem była wydana w 2001 roku płyta pod tytułem „Daj mi drugie życie”. Wśród utworów do najpopularniejszych należał „Mój przyjacielu” oraz „Płatna miłość”.

Goran Bregović w 2019 roku wystąpi wraz z wokalistką Kayah w tournee po Polsce. Koncerty przewidziano w następujących terminach i lokalizacjach:

4.04 czwartek, 20:00 ERGO ARENA w Gdańsku
5.04 piątek, 20:00 HWS ARENA w Poznaniu
6.04 sobota, 20:00 ARENA GLIWICE w Gliwicach
7.04 niedziela, 20:00 Hala Torwar COS w Warszawie


Bilety w cenie od 129 zł dostępne są w portalu bilet.pl

Żaneta Siewierska-Mrozek