Muzykoterapia – co to takiego?

Muzykoterapia – co to takiego?

Właściwie nie ma człowieka, który nie lubiłby słuchać muzyki. Ważne, żeby była to muzyka, która odpowiada naszym gustom. Warto zbudować swoje muzyczne menu. Jako słuchacze wybierajmy odpowiednie dla siebie utwory intuicyjnie.

Muzyka często wywołuje w nas wspomnienia, przywołuje określone myśli. Konkretny utwór kojarzyć się może z przeżytą sytuacją, na przykład z pierwszą randką, tańcem, podróżą…

Poleca się słuchać muzyki z zamkniętymi oczami wizualizując w ten sposób dźwięki, tworząc do nich swój własny ”teledysk”. W zależności od naszego stanu, muzyka może nas pobudzić lub uspokoić. Abstrahując od naszych upodobań badania wykazały, że muzyka Mozarta szczególnie dobrze wpływa na nasz nastrój. Naukowcy udowadniają, że muzyka jest skuteczna w łagodzeniu bólu, zmniejsz lęk, podnosi odporność organizmu, pomaga ludziom w chorobach serca ( tu podobno najlepsze są utwory operowe), a także przeciwdziała depresji. Ponadto muzyka wyzwala twórczość i pomaga w nawiązywaniu nowych znajomości.

Już w Starożytności mówiono o jej zbawiennym wpływie na człowieka. Homer pisał –„ Muzyka pozwala uniknąć negatywnych emocji, daje swobodę duszy i ciała”. Muzyka łagodzi obyczaje, przyspiesza rozwój dodaje siły, inspiruje, przywraca ład i porządek.
Według medycyny muzyka stała się również elementem budulcowym dla hormonu szczęścia – endorfin.

Podsumowując – codzienne sesje muzyczne są okazja do oderwania się słuchaczy od wszystkich ważnych spraw. Są także doskonałym pretekstem do zapewnienia sobie chwili odpoczynku, jak i dobrym elementem higieny osobistej. Niech muzyka będzie z Wami!

Anna Maksym