Złodziej kości – czyli kilka słów o osteoporozie

Złodziej kości – czyli kilka słów o osteoporozie

Osteoporoza, zwana dyskretnym złodziejem kości, to choroba układu szkieletowego, charakteryzująca się obniżeniem masy i gęstości kostnej oraz zaburzeniami tkanki kostnej. Powoduje ona zwiększenie kruchości kości, a co za tym idzie – podatności na złamania.

Na tę chorobę szczególnie narażone są osoby, które ukończyły 60. rok życia, a ryzyko jej powstania wzrasta wraz z niektórymi czynnikami. Szczytowa masa kości, jak również tempo zaniku są uwarunkowane genetycznie, dlatego też ten czynnik należy wziąć pod uwagę jako pierwszy. Również osoby o wątłej budowie ciała (poniżej 50 kilogramów), ze względu na mniejszą masę kości są w grupie wysokiego ryzyka. Niekorzystnie na kości może także wpływać: brak aktywności fizycznej, niedobór witaminy D, palenie papierosów i picie alkoholu, jak też niektóre choroby, takie jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca oraz spożywanie leków, które prowadzą do utraty wapnia.

Całkowite wyleczenie osteoporozy związanej ze starzeniem się organizmu jest niemożliwe, ale można przeciwdziałać i w pewien sposób zahamować jej rozwój. Poza farmakoterapią i hormonalną terapią, istotne jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz zwiększenie ekspozycji na słońcu. Jednak najważniejsze jest stosowanie konkretnych zasad żywieniowych, a więc odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy zwiększyć spożycie wapnia, które znajdziemy w mleku i jego przetworach, warzywach kapustnych, roślinach strączkowych, rybach morskich, orzechach, migdałach, nasionach sezamu, maku czy słonecznika. Poza wapniem w diecie nie powinno zabraknąć takich minerałów jak: magnez, fluor, mangan, bor i krzem oraz witamin: D, C, K i B6.

Martyna Majewicz