Dobre ziółka! (1)

Dobre ziółka! (1)

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom rozpoczynamy właśnie cykl poświęcony bardzo poważnie i bardzo szeroko rozumianemu ziołolecznictwu. Nasza strona nie będzie miejscem, gdzie powiela się jedynie te same informacje i przepisy, lub – co gorsza – wymyśla się własne. Będziemy reagować na Państwa pytania i sugestie, będziemy rozmawiać z ekspertami, będziemy publikować Wasze domowe, często bardzo stare i sprawdzone przez wiele pokoleń receptury. Mówiąc najkrócej, właśnie u nas znajdziecie niezbędne informacje, porady i wszelką inną pomoc.

Dziś, na dobry początek, zastanówmy się nad taką oto rzeczą: czym są dla nas zioła? Czy czasem nie są tylko jakąś tajemną wiedzą z pogranicza magii i medycyny? Czy nie uśmiechamy się pod nosem słysząc o znaczeniu ziół w różnego rodzaju terapiach, nie wierząc, że jakiś tam napar może zastąpić sprawdzone „pigułki”? Jeśli tak jest – pora to zmienić i zdać sobie sprawę z tego, że zioła i ziołolecznictwo są znacznie starsze niż medycyna taka, jaką znamy dziś. Ziołolecznictwo, to część kultury ludzkiej, właściwa cywilizacjom i ludom pod każdą szerokością geograficzną. Traktowane poważnie, stanowi potężną gałąź wiedzy, która w naszych czasach wsparta została najnowszymi osiągnięciami medycyny, chemii i kilku innych dyscyplin naukowych. Zdajmy sobie sprawę, że zioła nie tylko nie odchodzą w zapomnienie, ale wręcz przeciwnie, stały się obiektem zainteresowania potężnych koncernów farmaceutycznych. A mamy je często w zasięgu ręki. Ale zioła muszą być stosowane z rozwagą. Tu nie ma miejsca na radosną samowolkę. Dlatego właśnie powstał cykl, który będę miał zaszczyt dla Państwa prowadzić. Ziołolecznictwem interesuję się od 20 lat. Będąc z wykształcenia chemikiem, postaram się w sposób przystępny przybliżyć zainteresowanym tę bogatą tematykę. Przy okazji spodziewajcie się wielu ciekawostek z zakresu przenikania ziół do języka, czy szerzej kultury. Spodziewajcie się „Dobrych ziółek”! Spotykać się będziemy dwa razy w tygodniu – w czwartek i w niedzielę.

Będziemy bardzo wdzięczni za Państwa komentarze pod tekstem, ale również e-maile. Twórzmy „Dobre ziółka razem” Piszcie do nas na adres:

info@starszamlodziez.pl

Dariusz Jezierski