Rozwiązania „Smart” dla seniorów

Rozwiązania „Smart” dla seniorów

Rozwój technologii oraz tryb życia, który sprawia, że mamy coraz mniej czasu skłania nas do zastanowienia się w jaki sposób wspomóc się w życiu codziennym, dostępnymi rozwiązaniami.  Problem ten dotyczy zarówno osób młodszych jak
i seniorów.

Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych systemów, które mogą wspomóc osoby w każdej grupie wiekowej. Systemy takie mogą wpłynąć zarówno na komfort życia oraz na bezpieczeństwo każdego z nas. Systemy smart montowane w domach mogą również realnie wpłynąć na oszczędności.

Grupą systemów inteligentnych które dla osób starszych mogą mieć kluczowe znaczenie są te zapewniające bezpieczeństwo. Za przykład takiego urządzenia mogą posłużyć inteligentne systemy wykrywania tlenku węgla w powietrzu. Standardowe czujniki tlenku węgla informują o obecności tego „cichego zabójcy” jedynie osoby, które znajdują się
w pomieszczeniu z zamontowanym czujnikiem. Odbywa się to najczęściej poprzez alarmy świetlne i dźwiękowe. Systemy smart w tym aspekcie mają znaczącą przewagę.
O obecności tlenku węgla w pomieszczeniach informują nie tylko osobę znajdującą się w nim, ale również alarmują osobę, której urządzenie mobilne zostanie zapisane jako kontaktowe. Ponadto czujniki takie pozwalają na sprawdzenie historii dotyczącej stężenia tlenku węgla w danym pomieszczeniu. Informacja pojawiająca się na urządzeniu mobilnym osoby kontaktowej pozwala na niezwłoczną reakcję tej osoby, co może poskutkować nie tylko uratowaniem zdrowia ale też i życia zagrożonej osoby.

 Do systemów dbających o bezpieczeństwo zaliczyć również można te które informują nas i przypominają o zamknięciu okien i drzwi. Czujniki te mogą uratować nas nie tylko przed niechcianym wyziębieniem mieszkania ale również przed utratą majątku. W momencie, gdy użytkownik danego systemu zapomni o zamknięciu okien czy drzwi w swoim mieszkaniu, system prześle informację o zaistniałej sytuacji na wskazane urządzenie mobilne.

Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość zainstalowania w swoim domu czujnika zalania, który informuje sygnałem dźwiękowym i notyfikacją na urządzenie mobilne o tym, czy nasze mieszkanie nie zostało zalane, czy to przez osobę trzecią czy też na przykład przez nas.

Ostatnim rozwiązaniem proponowanym seniorom jako element systemu smart dom są czujniki ruchu. Mogą one zarówno uchronić przed kradzieżą jako system alarmowy, ale mogą także poinformować osobę kontaktową o tym, że w mieszkaniu w którym są założone nie występuje żaden ruch, co może świadczyć na przykład o tym, że mieszkaniec zasłabł.

Podsumowując, bezpieczeństwo jest podstawową potrzebą egzystencji, a współczesna technologia pozwala nam na znaczną poprawę tego aspektu naszego życia. Warto więc, korzystając z dobrodziejstw jakie zapewnia nam XIX, zadbać o swoje bezpieczeństwo. 

Mgr inż. Miłosz Chrzan
Katedra Biomechatroniki
Politechnika Śląska