Podziel się pasją – wolontariat

Podziel się pasją – wolontariat

Wybraliśmy  listę 7 ciekawych działań dla seniorów w oparciu o zapotrzebowanie w tych obszarach. Czy którykolwiek z nich wydaje się być satysfakcjonującym sposobem na spędzenie lat emerytalnych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!11

1.Praca dziećmi                                                                                                  

Emeryci mieszkający daleko od swoich wnuków lub cierpliwie czekający na nie , mogą brać udział w zajęciach w szkołach, przedszkolach , ośrodkach leczenia uzależnień, zakładach poprawczych i ośrodkach opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Przybrani dziadkowie mogą pracować  indywidualnie. Daje to szansę na zbudowanie trwałych relacji jeden-na-jeden z osobami potrzebującymi troskliwej opieki. Wiele szpitali dziecięcych potrzebuje wolontariuszy do prowadzenia  takich zajęć, jak opieka nad pacjentami, czytanie opowiadań, monitorowanie sal zabaw , a także  pomoc rodzinom we wszystkim, czego mogą potrzebować podczas pobytu dziecka w szpitalu.

2.Wycieczki połączone z wolontariatem

Dzięki tym programom wolontariusze mają możliwość uczestniczenia w takich zajęciach, jak odnawianie zabytków, zachowanie raf koralowych, ochrona zagrożonych populacji dzikich zwierząt, kopanie dinozaurów, nauczanie w szkołach. Wolontariusze mogą nauczać języka angielskiego, świadczyć usługi opieki zdrowotnej, budować domy lub naprawiać je oraz pracować z dziećmi i nastolatkami.

3.Przewodnik wycieczek

Lata emerytalne dają seniorom wiele okazji, aby zmienić swoje życiowe hobby w pełnoetatowe zajęcia . Wiele ogrodów botanicznych, zabytków, muzeów i innych organizacji często oferuje programy, które szkolą wolontariuszy do prowadzenia wycieczek po ich obiektach. Nawet emeryci z pozornie ezoterycznymi umiejętnościami lub zainteresowaniami mogą być zaskoczeni możliwościami wolontariatu dostępnymi w ich ulubionych obszarach tematycznych. Wolontariusze są potrzebni na przykład do prowadzenia i utrzymywania zabytkowych samochodów, pociągów, rehabilitacji ptaków drapieżnych.

4.Zbieranie, podawanie, przygotowywanie lub dystrybucja żywności oraz odzieży dla biednych                                                                                        

Nawet w czasach dobrobytu gospodarczego potrzeba złagodzenia ubóstwa materialnego staje się bardzo potrzebna . Można połączyć pasję do gotowania, szycia lub zbierania z pomocą biednym.

5.Kampanie polityczne                                                                                              

Bez względu na to, jakie masz poglądy polityczne, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem kampanii, która skłoni Cię do pracy dla nich poprzez np. rozprowadzanie  petycje lub prowadzenie  wieców za lub przeciw danej sprawie. 

6. Schroniska dla psów                                                                                               

Lokalne schroniska dla zwierząt ,  potrzebują wolontariuszy, aby opiekować się psami i kotami, organizować zbiórki pieniędzy, wykonywać zadania administracyjne. Emeryci  mogą tworzyć domy tymczasowe dla zwierząt ,dopóki nie znajdzie się stałego miejsca dla bezdomnego stworzenia. A wolontariat w schronisku umożliwia kontakt ze zwierzętami tym, którzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na trzymanie zwierząt w domu. Natomiast właściciele zwierząt domowych mogą również rozważyć możliwość przygotowania swoich milusińskich do  odwiedzania pacjentów w domach opieki , szpitalach dziecięcych i hospicjach. Podobnie jak wiele organizacji non-profit, schroniska dla zwierząt potrzebują również adwokatów, grantodawców, a także grafików, aby pomóc im w informowaniu o problemach związanych z ochroną zwierząt.

7.Seniorzy seniorom    

Działania emerytów dla osób starszych zależnych może obejmować takie usługi jak transport, dostarczanie posiłków oraz pomoc domową przy jedzeniu, kąpieli i ubiorze oraz  danie chwili wytchnienia stałym opiekunom  . Celem jest oferowanie bezpośrednich usług, które umożliwiają seniorom pozostanie w ich własnych domach jak najdłużej. Warto zaangażować się w lokalnym klubie seniora a w nim  w prowadzenie np.

a. klubu przyjaciół książek                           

Wolontariusze   mają  możliwość spotkania z ludźmi, którzy podzielają miłość do książek, mogą też spróbować rozwijać pasję czytania wśród młodzieży.

b. zajęć ze sztuk pięknych

Od malowania, rzeźbienia po fotografowanie, dzierganie lub szycie. Sztuka może być  wykonywana jako działalność społeczna z rodziną lub przyjaciółmi. Terapia sztuką służy do stymulowaniu mózgu, pobudzaniu wspomnień i dawaniu osobom z demencją lepszej jakości życie.

c. klubu tańca 

Taniec jest nie tylko zabawą, ale jest także świetnym sposobem na ćwiczenia i kontakty towarzyskie dla seniorów. Taniec może poprawić równowagę, chód i ogólne funkcjonowanie, jednocześnie pomagając zmniejszyć ryzyko upadków oraz złamań .

d. zajęć z ogrodnictwa             

  Ogrodnictwo ma wiele korzyści zdrowotnych i terapeutycznych. Jest to nie tylko przyjemna forma ćwiczeń, ale także zwiększa poziom aktywności fizycznej i pomaga zwiększyć mobilność seniorów. Zachęca do korzystania z umiejętności motorycznych, poprawiając wytrzymałość i siłę, a nawet zmniejsza poziom stresu.

e. gier stolikowych 

Pomysł gry w karty  po Scrabble jest świetnym sposobem, aby seniorzy mogli zachować ostrość umysłu. Badania wykazały że osoby, które lubią gry mogą mieć większe zdolności matematyczne. Badacze sądzą , że dobrze wykształceni ludzie mają lepiej połączone synapsy w mózgu, co również pomaga zrekompensować spustoszenie dokonane w mózgu przez chorobę Alzheimera lub demencje. Rozwiązywanie  łamigłówek to także świetne sposoby na utrzymanie mózgu w dobrej formie.

Dr inż. Iwona Chuchnowska

Wydział Inżynierii Biomedycznej

Politechnika Śląska