Wirtualne Sanatorium – rehabilitacja dla seniorów na miarę XXIw.

Wirtualne Sanatorium – rehabilitacja dla seniorów  na miarę XXIw.

Technologia Wirtualnej Rzeczywistości jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii na świecie. Rozwiązania wykorzystujące wirtualną rzeczywistość mamy nie tylko w komputerach, w domach, ale także w komórkach zegarkach, a nawet w biżuterii. Technologia ta wkracza w każdy zakątek naszego życia stawiając nowe wyzwania konstruktorom i programistom. Nowe rozwiązania uatrakcyjniają codzienne czynności, często także motywują do wykonywania pewnych zadań. Czy technologia ta znajdzie swoje zastosowanie w diagnostyce i rehabilitacji? Czy stanie się motywatorem do wykonywania często żmudnych ćwiczeń?

To już za nami

Wykorzystanie urządzeń do projekcji przestrzennej w rehabilitacji nie jest niczym nowym. Już od prawie 100 lat na rynku wykorzystywane są systemy wizualizacji przestrzennej. Systemy te nie zyskały jednak tak dużej popularności, aż do ostatniej dekady. Od paru lat na rynku można zaobserwować znaczący wzrost urządzeń łączących systemy projekcji 2D i 3D z systemami do analizy ruchu. Rewolucją w tym temacie okazał się być system Kinect, który dzięki niskiej cenie i możliwości połączenia z konsolą bądź komputerem oraz z telewizorem, zagościł prawie w każdym z naszych domów. System okazał się prawdziwym hitem na rynku systemów gier dzięki m.in. temu, że aktywizuje graczy do czynnego wysiłku. Połączenie ruchu z rozrywką wzmocniło aspekt motywacji i zyskało aprobatę społeczeństwa.

Nowe światło w systemach rehabilitacji

System Kinect nie jest jedynym system do przechwytywania ruchu jaki można spotkać na rynku. Obecnie prym wiodą systemy optyczne składające się z kamer i systemy akcelerometryczne w formie czujników zakładanych na kończyny górne i dolne graczy. Własne te ostatnie wykorzystuje się często w systemach diagnostyki i terapii. Połączenie tradycyjnych metod rehabilitacji z systemami projekcji 3D i przechwytywania ruchu stwarza wiele zalet m.in. takich jak: dostosowanie aplikacji do indywidualnych cech pacjenta, możliwość adaptacji rzeczywistych urządzeń do środowiska wirtualnej rzeczywistości, zróżnicowana interakcja, wzrost atrakcyjności aplikacji, rehabilitacja przez zabawę oraz diagnostyka podczas wykonywania ćwiczeń.

Technologia Wirtualnej Rzeczywistości w sanatorium

Być może w niedalekiej przyszłości systemy wykorzystujące okulary 3D i czujniki ruchu zamieszkają na stałe w centrach rehabilitacji. Zalety jakie wnoszą takie systemy sprawiają, że obecnie na całym świecie pracuje się nad systemami usprawniającymi rehabilitację oraz wzmacniającymi
motywację

Ruch źródłem życia dla osób w podeszłym wieku

Poprzez aktywizację ruchową osób ulega zmniejszeniu poziom dysfunkcji ruchowej, a także zmniejsza się liczba powikłań, mogących stanowić podstawę do dalszej hospitalizacji, co ogranicza koszty ekonomiczne z nią związane. Wprowadzenie na rynek nowych rozwiązań urządzeń usprawniających terapię oraz diagnostykę pozwala wydłużyć często niewystarczający, refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia okres rehabilitacji klinicznej. Pacjenci mają możliwość realizowania ćwiczeń domowych, co przyspiesza osiągnięcie pełnej sprawności fizycznej. Połączenie klasycznych metod terapii z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi wymaga współpracy interdyscyplinarnych zespołów, w skład których wchodzą lekarze, fizjoterapeuci i inżynierowie. Współpraca ta kształtuje nowoczesną dziedzinę wiedzy jaką jest Inżynieria Biomedyczna, której głównymi celami są: poprawa jakości życia i usprawnienie procesów medycznych.

dr inż. Piotr Wodarski

Katedra Biomechatroniki, Wydział Inżynierii Biomedycznej

Politechnika Śląska